reklama

Čím to je, že je Róbert Fico taký populárny?

Aj vy si kladiete podobnú otázku? Ako to ten chlapec robí? Tuná na Sme sa do pána premiéra obúva každý druhý a ten, kto politike trochu rozumie, vie, že Fico nemá byť veľmi prečo na Slovensku taký obľúbený. Čím to je, že mu slovenská spoločnosť preukazuje takú podporu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (50)

Ach Róbert, Róbert... s tou hostinou na Kube si to teda dobre pohnojil..., ale zase nie je sa veľmi čo čudovať. Náš Róbert vykazuje podobné ľavicové výčiny už od svojej mladosti. No a všimol som si, že veľa ľudí sa v poslednom čase pýta: Ako to, že má Ficko na Slovensku tak vysoké preferencie? Veď ja vo svojom okolí nepoznám ani jedného voliča Smeru a Robkovým fandom by mal byť skoro každý druhý Slovák.

Nechcem hodnotiť nášho premiéra ako politika, ani ako človeka, ale na tú otázku o jeho popularite medzi pospolitým ľuďom sa pokúsim (neodborne) odpovedať.

Už pán Tocqueville vedel na podobné otázky šmahom ruky dať spoľahlivú odpoveď, hoci žil v 19. storočí. Ako mladý Francúz išiel do U.S.A, aby tam omrkol krajinu, ktorá bola pre vtedajších Európanov (už vtedy) tak trochu divná. Aj na moje prekvapenie sa mu Amerika a ich mladá demokracia celkom zapáčila (potom o tom napísal siahodlhú knihu). Ale všimol si tam aj rad celkom vtipných vecí.

Medzi iným prišiel nato, že keď o tom, kto bude vládnuť v krajine, rozhoduje obyčajný ľud, tak sa deje niekoľko zásadných vecí. Chápete, pre Francúza z tohto obdobia, to bola celkom nezvyčajná záležitosť, že si ľud v pravidelných intervaloch volí toho, kto bude vládnuť a prijímať zákony. Tocqueville tvrdil, že najmä ľudia z nižších vrstiev nemajú veľa času sledovať, čo sa v politike deje. Majú veľa iných starostí a tak celé to dianie sledujú len tak bajočko .

Z toho vyplýva, že títo „neodborníci“ si takmer zákonite odhlasujú vládu nie veľmi šťastne, keďže celej problematike dobre nerozumejú. Volia viac sympatie, ako „ skutočne veľkého človeka“. Navyše nižšie vrstvy (tých bolo v Amerike vtedy hojné percento) budú voliť stranu, ktorá bude zvyšovať verejné financie, dnešným jazykom povedané: bude prerozdeľovať peniaze občanov stále viac a viac. Z vyšších daní vždy profitujú chudobnejší, teda aspoň oni to tak vidia – tvrdí Tocqueville.

Šikovný bol ten Tocqueville a to bol len o niečo starší odo mňa, keď písal tú svoju slávnu knihu o demokracii v Amerike. Tocquevillov postreh je aj mojou odpoveďou na popularitu nášho Róberta.

To, že má Róbert naklonenú verejnú mienku, ešte nehovorí o jeho kvalitách. Podľa Tocquevilleho práve naopak. A to je asi najväčšia slabina demokracie. Totiž v tej našej demokracii volí všetok ľud. Vzniká tak vysoká pravdepodobnosť, že ľudia si vyberú zlú možnosť. Vysoké percento občanov SR sa pri rozhodovaní, komu zverí svoju politickú moc, nerozhoduje odborne, na základe skutočných profesiových, či morálnych kvalít. Svoj hlas dajú tomu, kto má chytľavejšiu propagandu. Jednoducho tomu, kto sa vie lepšie predať a má krajšiu reklamu . Vysoká podpora ešte nemusí zaručovať kvalitu, spravidla to býva naopak.


To celé ma privádza k takej menšej panike nad tým, aké hrôzy nám prináša demokracia. Čo už, keď nemáme na výber žiadny schopnejší režim, ako tento. Inak aj Miki sa v roku 1998 dostal k moci aj vďaka chytľavej stupídnej reklamy o dvojnásobných platoch.

Keď chcete v demokratickom zriadení vládnuť, nebombardujte ľudí všemožnými odbornými teóriami. Stačí niečo, načo sa všetci chytia. Treba veľa hovoriť o vyrovnávaní rozdielov medzi chudobnými a bohatými. To je vraj zaručene dobrá téma ;-)


Tomáš Snop

Tomáš Snop

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  1x

O Mne Bezo Mňa? Zoznam autorových rubrík:  Alternatívne zamysleniaNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu