reklama

Antisemitizmus v našich mysliach

Antisemitizmus v Európe prežíva v akejsi zvláštnej forme ešte aj dnes. Hoci židovská komunita tu takmer úplne vymizla, ešte aj v súčastnosti počuť slovo žid použité ako nadávku. Prečo nemáme radi Židov, keď sme nikdy nijakého nestretli? Prečo pojmový Žid ostáva v našich hlavách dodnes a je spätý so sabotážou, úžerníctvom a všeobecným nepriateľstvom voči čomukoľvek? Kde vznikol antisemitizmus a v čom spočíva tajomný mýtus okolo židovskej komunity v západnom svete?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (285)

Na tento problém sa napísalo mnoho dlhých kníh. Bude to asi preto, že antisemitizmus je pravdepodobne zložitý jav. Najednoduchšie je ho vysvetliť ako "akcia vyvolá reakciu". Teda, že Židia si môžu zato, ako sa na nich nazerá, sami. Je to tak naozaj?

Je zrejmé, že odpor k Židom v Európe vznikol kedysi veľmi dávno. Je neoddeliteľne spojený s fenoménom židovskej diaspóry. Život Židovskej komunity medzi cudzincami sa vždy líšil od života iných cudzineckých skupín, ktoré v európskych dejinách vznikli migráciou, či presídľovaním obyvateľstva.

Židia si celé stáročia svoju identitu zachovávali ako niečo trvácne a nemenné, hranice ktoré vytýčili medzi sebou a „ostatným“ svetom boli pevné a prekračovali sa len ťažko . Židia si viac ako tisíc rokov udržali identitu tajomnej – jednoducho inej cudzej skupiny. Už v stredoveku ich považovali za travičov studní a sabotérov, strach z neznámeho a iného priamo navádzal, aby boli onálepkovaní ako tí zlí.

Najohromujúcejšie je, že antisemitizmus nachádzame u ľudí, ktorí živého Žida nikdy nevideli, alebo v krajinách, kde už stáročia židovské komunity nie sú.

Židia v kresťanskej Európe boli vždy zvláštnou jednotkou. Boli zároveň ctihodnými otcami kresťanstva, rovnako ako jeho nenávystními a hanebnými ohováračmi. Boli Vyvoleným ľudom, ale zároveň tými, ktorí odmietli kresťanské Zjavenie.

Zygmunt Bauman o tom píše vo svojej knihe Modernosť a holokaust. Tvrdí, že spolunažívanie Židov a kresťanov je príkladom konfliktu a nepriateľstva. Identita kresťana bola v skutočnosti založená na odcudzení Židov, pretože sa zrodila z odmietnutia Židmi . A svoju vitalitu čerpala práve z odmetania Židov.

Asi najobľúbenejším názorom o Židoch je mýtická predstava o bohatých obchodníkoch, často vypočítavých úžerníkoch a podvodníkoch. V skutočnosti napríklad v Poľsku v 18. storočí bola väčšina poľských Židov sluhami vyššej a nižšej šľachty. Vykonávali rôzne nepopulárne verejné funkcie, ktoré si vyžadovala politická a ekonomická nadriadenosť vidieckej šľachty, ako výber nájmu, spravovanie a rozdeľovanie produkcie roľníkov.

Židia v tomto období v Poľsku slúžili ako „prostredníci“ a to asi preto, že sa nato hodili viac ako ktorákoľvek iná skupina, pretože sami nemohli ašpirovať na spoločenský vzostup. Vyšší spoločenský status im mohla poskytnúť jedine ich dôležitá funkcia.

Je zrejmé, že antisemitizmus má korene v akomsi sociálnom konštrukte imaginárneho Žida, ktorý nie je z mäsa a kostí, ale predsa existuje viac či menej v mysli západného človeka. Príčiny tohto konštruktu, ako aj on samotný je asi téma na dlhšiu rozpravu, ako na len článok na blogu. Je naozaj zaujímavé a absurdné, ako sa z generácie na generáciu odovzdával odpor k niekomu, kto si to naozaj nezaslúžil. A to ani prinajmenšom.

Tomáš Snop

Tomáš Snop

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  1x

O Mne Bezo Mňa? Zoznam autorových rubrík:  Alternatívne zamysleniaNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu